n11 Satış mağazasından indirimli  kredi kartı ile ürün almak için

Alışverişin Uğurlu Adresi

https://urun.n11.com/meyve/gilaburu-meyvesi-gilaboru-P201211551

Gilaburu (gilaboru) meyvesi, ağacından toplanıldıktan sonra,  bidonlarda su içerisinde bekletilir . Gilaboru  meyvelerinin bekletildiği suya başka bir şey katılmaz. Bidonun içindeki su kesinlikle içilmez, meyveler bidondan alınıp bittikten sonra bu su atılır. ( ürün hakkında bilgi sahibi olmayan bazı satıcılar bu su da içilir diye tavsiyede bulunuyor kesinlikle yanlış bilgidir)

Bekleyen meyve su içerisinde(su sıcaklığı 4-15 derece arasında olmalı) serin  ve güneş görmeyen bir yerde muhafaza edilmesi kaydı ile 10-12 ay tazeliğini koruyabilir. Havaların sıcak olduğu yaz aylarında buz dolabında muhafaza edilmesi tavsiye edilir.

 Su içerisinden alınan gilaburu bir süzgeç yada kevgir üzerinde önce yıkanır daha sonra ezilerek suyu çıkartılır. veya katı meyve sıkacağı ile suyu sıkılır. Gilaboru suyu sıkılmadan meyveleri yenerek de tüketilebilir.

 Günde  700 gr-800 gr Gilaburu meyvesi  kullanmanız tavsiye edilir. 700– 800 gr meyvenin ezilmesi ile yaklaşık 2,5 – 3 su bardağı(yarım litre)  gilaburu öz suyu elde edilir.  Bu suya 2 bardak kadar da içme suyu ilave edilir. Toplamda 1 litre gilaboru suyu hazırlamış olduk.

Hazırlanan gilaburu suyunun, yarısının  sabah aç karna, yarısının da akşam yemeğinden önce veya yatmadan önce içilmesi tavsiye edilir. Aldığınız meyve bitene kadar aralıksız her gün içmeniz tavsiye edilir.

Hazırladığınız Gilaburu (gilaboru) suyunu, 24 saat içerisinde tüketmenizi tavsiye ederiz. Almış olduğunuz meyvelerin tamamını bir seferde suyunu kesinlikle sıkmayınız . Bir gün içerisinde kullanacağınız kadar meyvenin suyunu sıkınız. Bekleyen meyvenin suyunu da buzdolabında muhafaza ediniz.

Gilaburu meyvesi size kargo ile teslim edilmişse, kargoya vermeden önce bizim tarafımızdan  bidon içerisindeki suyun bir kısmı boşaltılacaktır. Ürünü teslim alınca bidon içerisindeki suyun tamamını boşaltıp tekrardan bidonun tamamını su ile doldurunuz.  Gilaburu (gilaboru) meyvesinin  ekşimsi bir kokusu vardır.

Gilaburu meyvesinden şifa olarak faydalanabilmek için meyvesini, taze olarak sıkıp içmek en doğru yöntemdir. Meyve suyu olarak satışı yapılan gilaburu, asla meyvesinden elde ettiğiniz gilaburu suyu kadar fayda sağlamayacaktır.

Firmamız dan aldığınız Gilaburu meyvesi, Gürpınar- Gesi (Kayseri) yöresinin meyvesidir.  Kendi bahçemizden ve komşu bahçelerimizden aldığımız ürünleri sizlere ulaştırıyoruz. Yöremizde yetişen Gilaburu meyvesini, 2006 yılından bugüne kadar e-ticaret ile satışını gerçekleştiriyoruz.  Şifa olmasını dileriz.